Rozwoj dziecka

Rozwoj dziecka

Rozwoj dziecka

W momencie, gdy stajemy się rodzicami, równocześnie spada na nas wielka odpowiedzialność za życie i wychowanie dziecka. Bez wątpienia każdy rodzic pragnie jak najlepiej sprawdzać się w swojej roli. Aby zapewnić odpowiednią opiekę maluchowi, niezbędne jest zdobycie informacji na temat rozwoju dziecka, a co za tym idzie, także jego potrzeb, które z każdym dniem rozwoju malucha ulegają zmianie. O ile w przypadku noworodka potrzeby są dość ograniczone i odnoszą się wyłącznie do zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak zaspokojenie głodu, zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiednia ilość snu, o tyle w przypadku niemowlaka, potrzeby te zmieniają się, rozwijają, wymagając równocześnie od rodziców większej uwagi. Dzieci w wieku niemowlęcym każdego dnia odkrywają świat, poznając nie tylko otoczenie ale przede wszystkim siebie.

Po upływie 3 miesiąca życia, dziecko, mając coraz silniejsze mięśnie, rozpoczyna naukę utrzymywania samodzielnie główki oraz podpierania się na łokciach. Jeśli nasz maluch jest wyjątkowo silny, możemy także próbować go układać w pozycji półleżącej, podpierając pociechę poduszkami. Należy jednak pamiętać, że 3 miesiąc życia http://erfit.pl/plac-street-workout/ dziecka jest bez wątpienia zbyt wczesnym okresem na to, by uczyć dziecko siadania- to może zaszkodzić delikatnemu jeszcze kręgosłupowi malucha. Z każdym kolejnym miesiącem życia dziecka, zmienia się nie tylko jego ciało, wzmacniają mięśnie i normuje koordynacja ruchowa ale przede wszystkim rozwija się psychika malucha, jego wrażliwość i emocjonalność. Należy zatem nie tylko zaspokajać podstawowe potrzeby dziecka ale także pracować nad jego rozwojem emocjonalnym. Kilkumiesięczne maluchy rozpoczynają gaworzenie- jest to ich sposób na komunikowanie się ze światem zewnętrznym.

Rodzice powinni zatem nauczyć się słuchać i rozumieć swoje dziecko, gdyż każdy rodzaj płaczu czy wydawanych przez maleństwo dźwięków może symbolizować inną potrzebę czy stan zadowolenia bądź niezadowolenia. Warto także rozmawiać z maluchem, uśmiechać się do niego, pokazywać nowe przedmioty. Kilkumiesięczne dziecko ma coraz większą świadomość, rodzice powinni zatem nauczyć je reagować na jego własne imię- w tym celu warto zwracać się do pociechy po imieniu, tak, by wypracować w dziecku nawyk reagowania na imię.

Równie ważne jest, by dziecko miało możliwość poznawania świata przez dotyk i smak. Rodzice często z troski zabraniają dziecku wkładać przedmioty czy własne palce do ust. Poznanie przez smak jest jednak naturalną metodą poznawania świata i otoczenia przez malucha- nie pozbawiajmy go zatem tego, jednak pamiętajmy o tym, by pilnować, by dziecko nie zakrztusiło się lub nie zjadło czegoś niestosownego. Na każdym etapie rozwoju dziecka istotne jest nie tylko to, by maluch przebywał wśród bliskich i czuł obecność rodziny, co z kolei przełoży się na poczucie bezpieczeństwa ale także, by zadbać o odpowiednie żywienie. Na każdym etapie rozwoju, organizm dziecka potrzebuje innych, coraz to nowszych składników odżywczych. Nie należy jednak przedwcześnie urozmaicać diety dziecka- pamiętajmy, że układ trawienny maluchów rozwija się wraz z wiekiem, zbyt wczesne wprowadzanie zbyt skomplikowanych lub ciężkich pokarmów mogłoby zaszkodzić maluchowi.

Aby zatem nie popełnić błędów, równocześnie szkodząc dziecku, warto, zwłaszcza na początku rodzicielstwa, być w stałym kontakcie z położną lub pediatrą, dzięki temu będziemy mieć pewność, że odpowiednio opiekujemy się maluchem, zapewniając mu wszystko, czego potrzebuje.

velox spray
– autor artykułu